Do samochodu zastępczego z OC sprawcy ma prawo każda osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku samochodowym. Warto wiedzieć wcześniej w jakich sytuacjach samochód zastępczy przysługuje oraz jak długo można z niego korzystać.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – w jakich sytuacjach można go otrzymać?
Pojazd zastępczy z OC sprawcy otrzymuje się zaraz po kolizji. Czas przysługiwania pojazdu jest jednak ograniczony. Według przepisów, auto należy się na okres czasu, w którym pojazd poszkodowanego stracił możliwość poruszania się. Samochód zastępczy można otrzymać nie tylko na użytek własny, ale także służbowy – gdy przeznaczeniem pojazdu uszkodzonego w kolizji było służenie działalności gospodarczej. Otrzymany pojazd zastępczy nie może być jednak klasy wyższej, niż ten uszkodzony.
Pojazd zastępczy z OC sprawcy – kto może go otrzymać?
Warto pamiętać, że polisa OC chroni jedynie tego uczestnika wypadku, który nie zawinił. Dlatego jedynie osoba poszkodowana może otrzymać samochód zastępczy. Osobie, która spowodowała wypadek, samochód zastępczy nie przysługuje. Aby być dodatkowo chronionym warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia AC, OC oraz pełen pakiet ubezpieczeń dodatkowych. Dodatkowe ubezpieczenia zagwarantują spokój i komfort w każdej sytuacji, która może spotkać kierowcę na drodze.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – w przypadku jakich szkód przysługuje?
Samochód zastępczy otrzymuje się w przypadku poważnych wypadków, gdy pojazd poszkodowanego nie jest zdatny do jazdy. Można je otrzymać w przypadku drobnych kolizji i uszkodzenia częściowego. Szkoda częściowa to uszkodzenia podlegające naprawie. Zaś ze szkodą całkowitą ma się do czynienia, gdy naprawa pojazdu nie jest możliwa lub wiąże się z nadmiernymi kosztami. Jest wiele sytuacji, w których można otrzymać auto zastępcze. Samochód zastępczy nie przysługuje jedna osobie posiadającej drugi samochód, z którego może korzystać.
Aby dowiedzieć się więcej o tym jak działa usługa wynajmu samochodu zastępczego z oc sprawcy zajrzyj tutaj https://samochod-zastepczy.info
Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo przysługuje?
Jak wspomniano wcześniej, samochód zastępczy przysługuje w przypadku szkody częściowej i całkowitej. Czas, na jaki przysługuje pojazd zastępczy różni w zależności od danej sytuacji.
W przypadku szkody częściowej, samochód zastępczy przysługuje od dnia wypadku do zakończenia naprawy pojazdu. Do tego czasu zaliczają się nie tylko czynności naprawcze, ale także przyjęcie zgłoszenia szkody, kosztorys, zamówienie części oraz odbiór pojazdu.
W przypadku szkody całkowitej, samochód zastępczy przysługuje od dnia wypadku do momentu zakupienia nowego pojazdu. Jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że trwa to zbyt długo, poszkodowany będzie musiał udowodnić, że w danej chwili nie jest w stanie nabyć pojazdu na otrzymane z odszkodowania pieniądze. W takiej sytuacji ubezpieczyciel jest zobowiązany w dalszym ciągu pokrywać koszty wynajmu auta zastępczego.
Wynajmując samochód warto znać kody ACRISS, a więc międzynarodową klasyfikację ułatwiającą proces wynajmu auta, także w prywatnych celach w standardowych wypożyczalniach samochodowych. Więcej o ty czym są kody acriss i jak działają znajdziesz tutaj https://samochod-zastepczy.info/kody-acriss.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – w jaki sposób wynająć?
Proces wynajęcia samochodu zastępczego nie jest skomplikowany. Dostępne jest kilka rozwiązań:
skorzystanie z samochodu zastępczego, dostarczonego przez warsztat likwidujący szkodę,
zadeklarowanie chęć skorzystania z pojazdu ubezpieczyciela (część towarzystw ubezpieczeniowych współpracuje z wypożyczalniami lub posiada własną flotę pojazdów),
wypożyczenie pojazdu z wypożyczalni (należy pamiętać, że wypożyczony samochód nie może należeć do wyższego segmentu, niż pojazd uszkodzony).
Ponieważ ubezpieczyciel może nieco inaczej klasyfikował pojazdy, warto sprawdzić maksymalną stawkę za dobę wynajmu. Pomoże to uniknąć dodatkowych kosztów za korzystanie z samochodu zastępczego.
Najprostszym dla poszkodowanego sposobem jest skorzystanie z wypożyczalni, która współpracuje z danych agentem ubezpieczeniowych. W takiej sytuacji wszelkie formalności spoczywają na pracownikach wypożyczalni, a nie kierowcy.